Plugins - Category Order and Taxonomy Terms Order - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (35 entries)

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Show
ja_JP: 表示

en: Display the Taxonomy Order interface for the specified post types.
ja_JP: 指定した投稿タイプ並び替えインターフェースを表示します。

en: Show / Hide re-order interface
ja_JP: 並び替えインターフェースの表示 / 非表示

note: Description of the plugin
en: Order Categories and all custom taxonomies terms (hierarchically) and child terms using a Drag and Drop Sortable javascript capability.
ja_JP: ドラッグ & ドロップで並べ替えを可能にする JavaScript の機能を使って、カテゴリーとすべての (階層的) カスタムタクソノミーと子タームを並べ替えます。

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存する

en: This will change the order of terms within the admin interface
ja_JP: この設定は管理画面内での項目の順序を変更します

en: Admin Sort
ja_JP: 管理画面での並び替え

en: Auto Sort Description
ja_JP: 自動並べ替えの説明

en: Additional description and details at
ja_JP: 追加の説明と詳細 :

en: global setting
ja_JP: 全体設定

en: ON
ja_JP: 有効

en: OFF
ja_JP: 無効

en: Auto Sort
ja_JP: 自動ソート

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Editor
ja_JP: 編集者

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Contributor
ja_JP: 寄稿者

en: Subscriber
ja_JP: 購読者

en: Minimum Level to use this plugin
ja_JP: このプラグインを利用できる最小権限

en: General
ja_JP: 全般

en: General Settings
ja_JP: 総合設定

en: Settings Saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Items Order Updated
ja_JP: 並び替えを保存しました

en: Update
ja_JP: 更新

en: Total Posts
ja_JP: 合計投稿数

en: Taxonomy Title
ja_JP: タクソノミーのタイトル

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
ja_JP: このプラグインはドラッグ & ドロップに Ajax を使用しているため、 JavaScript なしでは動作しません。

en: Taxonomy Order
ja_JP: タクソノミーの並び順

en: plugin which allows to custom sort all posts, pages, custom post types
ja_JP: すべての投稿、固定ページ、カスタム投稿タイプの並び順をカスタマイズできるようにするプラグイン

en: plugin which allows to custom sort categories and custom taxonomies terms per post basis
ja_JP: すべてのカテゴリーとカスタムタクソノミータームの並び順を投稿ごとにカスタマイズできるようにするプラグイン

en: Read more
ja_JP: もっと読む

en: Did you know there is an Advanced Version of this plug-in?
ja_JP: このプラグインの高機能版がご利用いただけるのをご存知でしたか ?

en: Did you find this plugin useful? Please support our work by purchasing the advanced version or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
ja_JP: このプラグインはあなたの役に立ちましたか ? 上位バージョンを購入いただくか、あなたのブログに私たちのサイトへのリンク付きで記事を書いてサポートをお願いします
